SLÍPEK A KAPLIČKA

Každý tábor řeší nejvhodnější uchovávání potravin. Tak jako jsou potraviny takřka bez nároku na prostředí (konzervy a kompoty), jsou jiné, které vyžadují sucho (mouka, sůl, cukr atd.). A jsou potraviny, které vyžadují chlad až zimu.

Maso, které před použitím potřebuje chlad, ukládáme do polystyrénové krabice vyložené PET láhvemi se zmrzlou vodou, které nám umožní zamrazit v prodejně potravin. Pro většinu táborníků asi nic nového. Potraviny, na kterých si rády smlsnou myši (např.mléko v krabici), ukládáme do plechových krabic, které jsme si vyrobili na míru podle sklípků na našem táboře. Původně jsme měli oba sklípky ze dřeva, ale vlhkost a zub času vždy vykonaly své. Proto jsme si oba skladovací prostory nakonec svařili z kovových profilů, přivařili panty, natřeli konstrukční barvou a věříme, že máme po starostech na dlouhá léta.


SLÍPEK

Náš tradiční sklípek má dvě patra pro ukládání základních potravin jako jsou mléko, paštiky, konzervy, těstoviny, čerstvá zelenina a podobně. Stěny, střecha, dvířka a police jsou vyrobeny z tenké vodovzdorně překližky a střecha je navíc pokryta plastovou folií.

Sklípek Sklípek

Sklípek jsme ke skále přikotvili pomocí chemických kotev a nakonec obložili kameny. Na střechu jsme mezi kameny nasypali lesní hrabanku a udělali ji zelenou.KAPLIČKA

Inspirací pro kapličku nám byly břidlicové štoly a závrty, kterých je v oblasti našeho tábora, Oderské vrchy, velmi mnoho. Jednu takovou jsme kdysi využívali, ale z tábora to bylo daleko. Tak jednou přišel nápad, udělat si štolu v táboře. V břehu potoka, který teče okolo tábora, jsme jednou vykopali díru, a do ní vsadili dřevěnou konstrukci z hranolů a vodovzdorné překližky. Tady uchováváme máslo, sádlo a další potraviny, kterým svědčí nižší teplota. Po šesti letech se ve dřevě zabydlil brouk a my stále vymetali piliny. Bylo otázkou času, kdy konstrukce povolí.

Sklípek Sklípek

I tady jsme zvolili osvědčenou metodu svařované konstrukce a vodovzdorné překližky. Boční stěny jsme zvedli o něco výše, aby lépe držely hliněný kryt. Zadní stěna pro lepší chlazení je otevřená. Hloubka otvoru v břehu je větší než hloubky kapličky a je tak vytvořen rezervní prostor pro uchovávání potravin.

Pozn. Horní trojúhelníková dvířka nejsou v rozpise.

Sklípek Sklípek

Střechu jsme oplechovali pokrývačským plechem, kapličku vsadili do skály, obložili kameny a upravili lesní hrabankou stejně jako u sklípku na zeleno.

Sklípek

Výkresy
Copyright © 2015 TOM 4319 VATRA | Všechna práva vyhrazena